Pomiar przewodności mleka – skuteczne narzędzie w walce z mastitis

Mastitis czyli stan zapalny gruczołu mlekowego jest jedną z najbardziej kosztownych chorób dotykających stada krów mlecznych.

Koszty leków i opieki weterynaryjnej, koszty związane ze śmiertelnością zwierząt czy nawrotami choroby, spadek wydajności krów, zmiana składu chemicznego mleka – wszystko to wynika bezpośrednio z mastitis. Hodowca musi też poświęcać więcej czasu chorym krowom, w związku z koniecznością leczenia oraz odrębnego ich traktowania podczas doju.

Stan zapalny gruczołu mlekowego występuje zarówno w formie klinicznej jak i podklinicznej. O ile kliniczne mastitis jest łatwo wykrywalne, o tyle stany podkliniczne nie objawiają się widzialnymi symptomami i mogą rozwijać się bardzo długo (nawet do kilku miesięcy). W związku z tym, to właśnie podkliniczne mastitis generuje około 75% ogólnych kosztów związanych z tą chorobą.

Wzrost wydajności oraz wolnostanowiskowy system hodowli niestety mogą przyczyniać się do rozprzestrzeniania się mastitis. Mimo zachowania odpowiedniej higieny podczas doju, nie jesteśmy w stanie wyeliminować drobnoustrojów znajdujących się w paszy, wodzie, na ściółce, elementach wygrodzenia w oborze ale też na gumach strzykowych i innych częściach instalacji udojowej. Dlatego tak ważna jest kontrola stanu gruczołu mlekowego krów, która przeprowadzana jest na bieżąco.

Jednak zanim widoczne zmiany w tkance wymienia czy w zdajanym mleku zasygnalizują nam chorobę, możemy wykryć mastitis we wczesnej fazie dzięki pomiarowi przewodności elektrycznej mleka. Procesy zapalne powodują, że rośnie pH mleka i jednocześnie spada zawartość potasu i laktozy.

Takie bieżące wskazania pH uzyskujemy stosując moduły pomiarowe Kompas 500 firmy Polanes. Komory pomiarowe mierzą przewodność w trakcie doju , przesyłając jednocześnie wartości do programu analitycznego Infodex . Tam dane są przetwarzane, a ewentualne odchyłki od normy w postaci komunikatów trafiają do użytkownika.

Oprócz pomiaru przewodności elektrycznej mleka – system zarządzania stadem INFODEX dostarcza hodowcy informacje o wydajności, stanie zdrowia i potencjale produkcyjnym krów, przebiegu laktacji i rozrodzie, dawkach żywieniowych i ich wpływie na wagę zwierząt, czyli wszystkie niezbędne informacje potrzebne do pełnej kontroli produkcji mleka w nowoczesnym gospodarstwie.

keyboard_arrow_up

Realizacja witryny
GrupaPNS sp. z o.o.

2018

Odwiedź wykonawcę

Polityka cookies

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich stosowanie.

Dodatkowe informacje
Polanes